Kategórie
 
 
 
 
 
 

7 efektívnych spôsobov, ako utíšiť uplakané dieťa

7 efektívnych spôsobov, ako utíšiť uplakané dieťa

Deti plačú často a rodičia veľakrát nepoznajú dôvody ich náreku. V prípade, že sa rodičom podarí odhaliť príčinu nepohody bábätka – hlad, smäd, mokrá alebo plná plienka, nepokoj a únava či veľa podnetov naraz, problémy sú zvyčajne rýchlo zažehnané. Čo však v prípade, že neviete odhaliť dôvod plaču vášho drobčeka? Ako ho účinne upokojiť? Ponúkame vám 7 tipov, ako utíšiť uplakané dieťa. Snáď niektoré zaberú aj u vás.

Ako utíšiť plačúce dieťa?

Stavte na klasiku – dieťa utíši dojčenie

Dojčiace mamy nedajú dopustiť na najrýchlejší a neraz najefektívnejší spôsob, ako upokojiť uplakané dieťa – priložia si ho k prsníku. Doslova zázračná metóda, ktorá bábätko razom utíši, pretože naraz uspokojí hneď niekoľko jeho základných potrieb – jedlo, prisatie sa a telesná blízkosť mamy.

 

Dieťa v pohybe

Deti milujú pohyb doslova od narodenia. A keďže sú spočiatku v tomto smere dosť nesamostatné, využívajú všetky prostriedky na to, aby ich do pohybu uvádzali rodičia. Možností je hneď niekoľko – dieťatko si môžete dať do praktického nosiča, povoziť ho v kočíku, jemne ho hojdať v náručí, prípadne siahnuť po klasickej kolíske či Mojžišovom košíku. Platí, že obzvlášť nosené deti menej plačú, čo pramení z bezprostrednej blízkosti mamy – detičky cítia teplo blízkeho človeka, jeho vôňu a zároveň sú v ohraničenom a pevnom priestore, čo im pripomína pobyt v maternici. Nečudo, že tento povedomý pocit v nich vyvoláva pocity bezpečia a spokojnosti.

 

Utíšte bábätko zvukom

Kolísanie a nosenie bábätka ide ruka v ruke s uspávankou – najmä pomalšie rytmy dieťa upokojujú. Dôležité však je, aby bola pokojná aj mama, prípadne otecko, ktorý sa snažia utíšiť dieťatko, v čom môže pomôcť relaxačná hudba – od šumenia listov po zvuky mora. Práve na zvuky vody reagujú detičky obzvlášť pozitívne.

V neposlednom rade zaberá aj tzv. biely šum – zvuk domácich spotrebičov ako práčka, sušička či vysávač. Obľúbenosť týchto zvukov u detí súvisí s prenatálnym vývojom, počas ktorého bolo dieťatko zvyknuté práve na rôzne zvuky z domácnosti. Preto je pre mnoho bábätiek neprirodzené zaspávať v úplnom tichu a omnoho ľahšie sa im to podarí s tlmeným šumom v pozadí. Biely šum sa dá pustiť aj na internete, ale nepreháňajte to s nám a tiež dajte pozor, aby nebol príliš nahlas a v bezprostrednej blízkosti ušiek dieťatka.

 

Telesný kontakt na utíšenie bábätka

Pokožka bábätiek je veľmi citlivá – práve dotyk blízkeho človeka má pre nich veľký význam a značný podiel na ich upokojení. Ak si k sebe priložíte nahé dieťa a budete ho jemne hladkať, plač zvykne rýchlo odznieť a dieťatko neraz vo vašom náručí aj zaspí.

 

Masáž a teplá voda

Detičky milujú masírovanie. Na masáž možno použiť jemné prírodné oleje či telové maslá a mlieka pre bábätká. Môžete to skúsiť na sucho, prípadne v príjemne teplej vode vo vani. Voda by mala mať teplotu okolo 37 stupňov. Upokojiť uplakané dieťatko, najmä ak je príčinou jeho nespokojnosti bolesť bruška, môže aj zohriaty ručník či nahrievacia fľaša priložená na brucho bábätka.

 

Menej podnetov – pokojné dieťatko

Menej je viac, to platí aj pri upokojovaní dieťatka. Dôvodom nespokojnosti detí býva často prehnané množstvo podnetov, ktoré dieťa nestíha spracovať, čoho následkom je jeho podráždenosť pretavená do plaču. Podnety, ktorými chcete rozvíjať vaše dieťatko, skúste obmedziť na únosnú mieru a doprajte mu aj dostatok pokoja a oddychu.

 

Nestresujte sa a nerobte nič špeciálne

Prekvapivo efektívne sa ukazuje nerobiť nič – jednoducho buďte pri plačúcom dieťati, nech cíti vašu blízkosť. Faktom totiž je, že deti skrátka plačú, plačú veľa a príčin je mnoho. Už novorodenec všetko vníma a cíti – predovšetkým pocity najbližších osôb, ktoré sú v jeho bezprostrednej blízkosti. Ak je nervózna mama, bábätko to vycíti a je nervózne tiež. Myslite na to a snažte sa byť pri dieťatku čo najpokojnejší.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia