Kategórie
 
 
 
 
 
 

Ako spí vaše bábätko? Tipy, ako uspať novorodenca

Ako spí vaše bábätko? Tipy, ako uspať novorodenca

Predstavy o materstve sú jedna vec, no realita každodennej starostlivosti o bábätko je zvyčajne trochu rozdielna. Kto by to nepoznal? Pred príchodom vášho vytúženého miláčika ste mali všetko dokonale naštudované a pripravené – postieľku, výbavičku, najlepší kočík na krásne prechádzky. Ale čo sa to deje? Keď je už na svete, zrazu nič nezaberá a vy si život s novorodencom vôbec neužívate. Dookola riešite stále to isté – vaše dieťa nechce spať, a to nikde a za žiadnych okolností.

Univerzálne spôsoby na zaručené uspanie každého dieťaťa neexistujú, ale sú overené praktiky, ktoré u mnohých mám a otcov zafungovali. Skúsite sa inšpirovať skúsenejšími rodičmi?

 

Dôležitosť detského spánku

Spánok novorodenca je veľmi dôležitý, na tom sa zrejme zhodneme. Avšak dospieť k nemu je zväčša trápenie, ktoré mnoho rodičov vzdá. Mnohí si myslia, že novorodenec len spí, prebudí sa a je, následne zasa zaspí a tento kolobeh sa opakuje. Nie je to však celkom pravda.

Vytváranie správnych spacích návykov je proces, ktorý môže trvať dlhý čas – niekedy sú to týždne, mesiace, ale pokojne aj roky, podstatné je však vytrvať. A hoci sa to ľahšie hovorí, ako realizuje, najlepším pomocníkom vám pri tom bude trpezlivosť.

Upokojiť vás môže aj fakt, že čím bude dieťa väčšie, tým by malo vydržať dlhšiu dobu nejesť, a teda aj dlhšie a kvalitnejšie spať. Rovnako tak prechod od materského mliečka k tuhej strave býva prelomový a mnohým deťom (aj rodičom) pomôže lepšie zaspávať.

 

Základom dobrého spánku je režim

Aj tá najslobodomyseľnejšia mama si skôr či neskôr prizná, že bez režimu dieťa spať nebude. Namiesto otázok, či si už jej zlatíčko pôjde konečne ľahnúť (s vekom sa ochota ísť spať nezväčšuje, práve naopak), je podstatné vziať opraty rodičovstva do svojich unavených rúk a robiť všetko pre to, aby malo dieťa pravidelný čas spania.

A koľko bábätko spí? Výskumy hovoria jasnou rečou – deti s režimom sú pokojnejšie a dlhšie spia. Dieťa miluje pravidelnosť a istotu, ktorú to prináša. Veci, ktoré sa opakujú, vníma, pamätá si ich a postupne ich začne prirodzene očakávať. Obzvlášť deti, ktoré so spánkom bojujú, je nevyhnutné ukladať do postieľky vždy v rovnakom čase. V čase pred spaním ich už upokojujte a zbytočne nevystavujte dráždivým podnetom. Skvelo fungujú spoločné večerné rituálykúpeľ dieťatka, večerné dojčenie a pri starších deťoch prečítanie rozprávky pred spaním. Skúsenosti mnohých mám hovoria jasne – rutina, nech sa zdá byť akokoľvek otravná a nudná, na deti pôsobí upokojujúco. A pomáha pri uspávaní.

 

Okamih uspávania

Najmä pri novorodencoch, kedy sa režim len vytvára (respektíve sme zo všetkého takí vystresovaní, že nevieme, čo skôr), je dôležité, aby sme deti dávali spať v správnom okamihu. Niekedy nestihneme ideálny čas spánku a dieťa je zrazu také unavené, až kvôli tomu odmieta ísť spať. Prejavuje sa to mrzutosťou, plačom a nezáujmom. U starších detí je efekt zvyčajne opačný a ich únava sa prejavuje veľkou energiou, ktorá sa v sekunde zmení na nervozitu a plač. Nefunguje logika, že čím dlhšie bude dieťa hore, tým viac ho unavíme a ono skôr zaspí.

Ak dospejete do tohto štádia, uspávanie bábätka sa môže zmeniť na horor. Aj preto je dobré vždy myslieť na čas ukladania dieťaťa do postele a nemeniť to bez ohľadu na okolnosti. Režim skrátka nepustí.

 

Chuť materského mlieka ovplyvňuje spánok novorodenca

Pozor aj na materské mlieko. Niekedy je dieťatko nespokojné a plačlivé, čo komplikuje jeho spánok, aj z dôvodu, že zareagovalo citlivejšie na niečo v maminom mlieku. Iným deťom zasa chuť mlieka a jeho zloženie nespôsobuje problémy. Odporúča sa počas dojčenia obmedziť kávu, vzdať sa potravín, čo nadúvajú a tiež pikantných jedál. Nepríjemne môže prekvapiť aj nová chuť mlieka, teda ak zjete niečo, čo zvyčajne nejedávate, aj keď ide o bezproblémovú potravinu.

 

Tipy a triky, ako uspať novorodenca

Spánok je pre náš život veľmi dôležitý, pri deťoch to platí dvojnásobne. Počas spania sa novorodenec regeneruje, upokojuje a vyvíja – duševne aj fyzicky. Čo však robiť, keď odmieta postieľku, ktorú ste mu s láskou pripravovali ešte pred narodením? Ako docieliť, aby váš drobec rýchlo zaspal a spal kvalitne každý deň?

 

Šatka verzus zavinovačka na uspávanie

Mnohým rodičom sa osvedčilo privinúť si dieťatko blízko k telu. Bábätká to upokojuje, cítia tlkot vášho srdca, vašu vôňu a majú pocit istoty. Naviac to obmedzí ich pohyb (a možnosti úniku), čo im pripomenie pobyt v brušku. Ideálne sú na to šatky pre novorodencov a menšie bábätká, prípadne zavinovačky a nosiče. Výhodou šatky je možnosť nosiť dieťa aj vo vodorovnej polohe.

Kočíkovanie bábätka

Napriek trendu nosičov a šatiek, v ktorých si deti priviniete priamo k sebe, aj kočíky majú vo výbave rodičov stále svoje miesto. Najmä pri deťoch, ktoré nevedia zaspať doma, je cenná každá prechádzka, počas ktorej ich na čerstvom vzduchu v kočíku uspíte.

Malé deti milujú pohyb a blízkosť mamy

Vaše dieťatko s vami žilo deväť mesiacov v tom najužšom spojení. Preto je pre neho úplne prirodzené cítiť vaše pohyby, dokonca ho upokojujú a mnohokrát aj uspávajú. Využite to a keď to inak nejde, skúste hojdanie na rukách s jemným knísaním.

Uspávanie v aute

Niektorým deťom pomáha cestovanie autom. Dokonca sú novorodenci, ktorí akoby ani nikde inde zaspať nevedeli. Bojujú v postieľke, v hojdacích stojanoch, na rukách aj v kočíku, ale keď ich položíte do sedačky a naštartujete, zrazu stíchnu a spia. Pravdaže to nie je ideálny spôsob uspávania novorodenca, ale unavení a zúfalí rodičia vedia, že v istom momente sú schopní urobiť čokoľvek, len aby rev stíchol a dieťa konečne zaspalo. A oni mali aspoň chvíľu pokoja pre seba. Hoci aj pri šoférovaní.

Materské mlieko ako záruka uspania

Materské mlieko zaberie skoro vždy, dokonca u mnohých detí až tak, že nič iné pri zaspávaní nefunguje. Hoci je to do istého času veľmi pohodlný spôsob ukladania dieťatka na spánok, odborníci zdvíhajú varovný prst. Vraj to môže spôsobiť problémy pri odstavovaní bábätka, prípadne pri zaspávaní v staršom veku.

 

 

Necháme na vás, pre aký spôsob uspávania sa rozhodnete, podstatné je, aby to u vás spoľahlivo fungovalo a stresy z uspávania dieťatka boli pre vás raz a navždy minulosťou.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia