Kategórie
 
 
 
 
 
 

Ako účinne bojovať s alergiou na slnko u detí?

Ako účinne bojovať s alergiou na slnko u detí?

Alergia na slnko je čoraz rozšírenejšia, a to aj u najmenších detí. Ako bábätká účinne chrániť pred nebezpečným slnečným žiarením? Čo skutočne zaberá a tlmí alergické prejavy v dôsledku vystaveniu sa priamemu slnku u detí?

Alergia na slnko

Najväčšie nebezpečenstvo alergie na slnko u detí je v tom, že častokrát o nej nevieme, až kým nie je dieťa dlhšie vystavené slnečným lúčom. Zvykne sa to prejaviť v lete počas dovolenky, kedy má dieťatko zrazu začervenanú a podráždenú kožu. Následne už zostáva len liečiť reakciu na alergiu, avšak z dlhodobého hľadiska je účinnejšie a zdraviu prospešnejšie alergickým prejavom celkom predchádzať. Platí, že najlepšia ochrana je primeraná prevencia, ktorá citlivú detskú pokožku ochráni a predíde jej zaťažovaniu.

 

Najčastejšie prejavy alergie na slnečné žiarenie

Prejavy alergie na slnko u malých detí bývajú rozličné a častokrát dosť mätúce. Stáva sa, že netrpí len pokožka dieťaťa, ktorá bola priamo vystavená slnku, ale aj časti tela ukryté pod oblečením. Mnoho rodičov si to neuvedomuje, preto si tieto prejavy neraz zamieňajú s inými alergickými príznakmi – napríklad alergiou na jedlo.

Najbežnejším prejavom alergie na slnko u detičiek je nepríjemné svrbenie, ktoré je doplnené červenkastými vyrážkami. Pripomína to pokožku po popŕhlení žihľavou. Alergiu na slnko často sprevádza úpal, pričom koža je v takom prípade posiata veľkými pupencami naplnenými vodou, ktoré po prasknutí veľmi štípu. Alebo sa jemná detská koža správa podobne ako pri ekzéme – na tvári a tele dieťaťa sa vytvoria suché mapy, ktoré červenajú a neskôr sú posiate šupinami.

 

Druhy alergických reakcií na slnko

Rozoznávame dva základné druhy alergickej reakcie detskej pokožky na slnečné žiarenie:

Reakcia na prvé slnečné lúče v roku

Ide o miernejšiu formu alergie, kedy detská pokožka sčervenie len po prvom dlhšom pobyte na slnku v danom roku (zvyčajne koncom jari a začiatkom leta). Následne sa zvykne stav dieťaťa stabilizovať – podráždenie kože ustúpi a a slnko už po zvyšok leta nie je strašiakom. Problémom môže byť iba zmena podnebného pásma, respektíve intenzívnejšie slnečné žiarenie.

Zmiešaná alergická reakcia na slnko

Problémom nie je priamo slnko, ale kombinácia viacerých faktorov, ktoré dieťaťu škodia. Podráždenie pokožky je často dôsledkom užívania antibiotík či iných liekov, ktoré sa vylučujú s pobytom na priamom slnku. Taktiež kozmetické produkty môžu vyvolať alergické reakcie – parfumy a slnko sa nemusia na detskej pokožke dobre znášať a odpoveďou kože býva alergická reakcia.

 

Reakcia detského organizmu na alergiu

Ak detská pokožka sčervenie, prípadne sa na nej prejavia iné príznaky alergickej reakcie na slnko, je nutné vyhnúť sa na určitý čas priamemu slnku. Zapálenú a boľavú kožu nijako nedráždite, nepoužívajte parfumovanú kozmetiku a úplne sa vyhnite pobytu vonku. Upokojiť pokožku pomáhajú masti a lieky s obsahom kortikoidov, prípadne antihistaminiká, ktoré pôsobia utlmujúco a rozhodne sa vylučuje pri ich užívaní pobyt na slnku.

Majte na pamäti, že pred slnkom vás stopercentne neochráni ani odev, ani tieň, preto je najbezpečnejšie ostať na pár dní v interiéri, až kým sa pokožka neupokojí. Následne môžete skúsiť pobyt vonku v podvečerných hodinách, kedy slnečné žiarenie slabne a nezabúdajte dieťa natierať hustou vrstvou vhodných krémov s UV ochranným faktorom.

 

Prevencia pred prejavmi alergie na slnko

Alergia na slnko s vekom nemizne, práve naopak, zvykne sa zhoršovať. Je veľmi dôležité, aby ste sa každé leto (respektíve vždy pri pobyte na intenzívnom slnku) správali zodpovedne a robili všetky preventívne kroky, ktoré vašu kožu dostatočne ochránia. Zapálenej a červenej pokožke sa vyhnete, ak urobíte tieto preventívne opatrenia:

  • V prvom rade sa zmierte s tým, že opaľovanie jednoducho nie je pre vás.
  • Nechoďte na priame slnko v čase, kedy je jeho žiarenie najintenzívnejšie, teda na poludnie. 
  • Von vychádzajte iba zavčas ráno a v podvečernom čase.
  • Siahnite po špeciálnych opaľovacích produktoch – ideálne z lekárne s najvyšším ochranným faktorom a bez parfumov. 
  • Opaľovacie prípravky nanášajte opakovane, keďže sa vymývajú aj potením a tiež sa vyhýbajte kontaktu s vodou. 
  • Nezabudnite ani na produkty po opaľovaní na upokojenie a hydratáciu podráždenej kože.
  • Posilňujte si imunitný systém – pri slabšej obranyschopnosti sú prejavy alergie silnejšie, než keď ste fit.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia