Kategórie
 
 
 
 
 
 

Na toto sa pripravte pred nástupom dieťaťa do škôlky: Čo vás čaká a neminie?

Na toto sa pripravte pred nástupom dieťaťa do škôlky: Čo vás čaká a neminie?

Nástup do škôlky je veľká vec, a to pre dieťa aj rodičov. Dieťa opúšťa známe rodinné prostredie a stáva sa súčasťou kolektívu vrstovníkov. V škôlke platia špecifické pravidlá, hierarchia a režim, na ktorý mnoho detí nie je zvyknutých. Zrazu chýba mama a jej láskyplné pohladenie i zhovievavosť. Nečudo, že je štart v škôlke nielen pre dieťa, ale aj pre rodičov veľmi stresujúci a plný neistoty.

Čo by ste mali vedieť pred nástupom detí do predškolského zariadenia? Bez čoho sa nezaobídete a ako na škôlku pripraviť dieťa (a trochu aj samých seba)? Poradíme vám.

 

Zistite, ako to v škôlke chodí 

Požiadavky sa líšia škôlku od škôlky, a preto celkom na začiatku zistite, ako to v danej škôlke funguje. Štátne škôlky zvyknú požadovať, aby bolo dieťa pri nástupe do predškolského vzdelávania odplienkované a samostatné v mnohých činnostiach, kým v súkromných zariadeniach sa stretnete s väčšou zhovievavosťou. Tiež je rozdiel, či do škôlky nastupuje trojročné dieťa alebo predškolák.

Spoznať škôlku, ktorú máte na zozname a chceli by ste do nej dieťatko prihlásiť, môžete aj na dni otvorených dverí. Zoznámite sa tu s učiteľkami aj inými rodičmi, prezriete si priestory zariadenia a na vlastné oči sa presvedčíte, ako to v škôlke vyzerá a funguje. Prípadne si dohodnite individuálne stretnutie s riaditeľkou škôlky, počas ktorej budete mať viac priestoru na otázky. Zobrať so sebou môžete aj dieťa, ktoré sa medzitým zoznámi s prostredím a pohrá sa na ihrisku alebo si prehliadne hračky a budúcich kamarátov. Ak sa mu v škôlke zapáči, následný septembrový nástup už nebude preňho taký stresujúci, keďže nepôjde do celkom cudzieho prostredia.

Opýtajte sa tiež na to, aký je v škôlke adaptačný plán. Mnohé materské školy ponúkajú možnosť postupne začleniť dieťa do kolektívu  – prvý týždeň chodia nové detičky do škôlky len doobedu bez prespávania, pričom obedňajší spánok je vrcholom adaptácie. Rátajte s tým, že môže chvíľu trvať, kým si dieťa v škôlke zvykne a bude schopné to absolvovať celkom bez plaču. Pravdaže, tento spôsob nástupu detí do škôlky je len jednou z možností, mnoho rodičov zvolí spôsob okamžitej adaptácie, kedy dieťa ostáva v škôlke hneď na celý deň aj s pooobedňajším spánkom.

 

Tréning praktických zručností dieťaťa

Celodenný pobyt v škôlke vyžaduje, aby bolo dieťa v mnohých činnostiach samostatné, respektíve malo snahu učiť sa samostatnosti. Na zozname, čo by mali vedieť deti pri nástupe do škôlky, sú tieto úkony: 

  • pozdraviť a poďakovať,
  • reagovať na svoje meno a odpovedať na pozdrav,
  • samostatne jesť a piť – vedieť používať lyžicu a hrnček,
  • bez pomoci sa obuť a vyzuť,
  • poznať svoje oblečenie, pyžamo a papuče, 
  • vedieť sa samo prezliecť a poskladať si veci,
  • zvládnuť chodiť po schodoch,
  • samostatne používať toaletu,
  • umývať si ruky mydlom a použiť uterák,
  • poznať farby aj svoju značku na skrinke,
  • malo by sa vedieť samo vysmrkať, respektíve používať vreckovku.

Samozrejme, nikto nečaká, že trojročné dieťa všetky vyššie spomenuté činnosti zvláda dokonale. Podstatné je, aby bolo k tomu z domu vedené a v škôlke sa pod dohľadom učiteliek v daných činnostiach zlepšovalo. Je nevyhnutné, aby bolo dieťa ochotné spolupracovať a v prípade potreby sa nebálo opýtať či poprosiť o pomoc.

 

Psychická príprava dieťaťa pred nástupom do škôlky

Väčšina pokynov pre rodičov ohľadom prípravy na škôlku sa týka výlučne praktických schopností dieťaťa. Nesmie sa však zabúdať ani na psychiku dieťaťa a jeho pocity. Ako sa vysporiada s touto prvou veľkou životnou zmenou, totiž ovplyvní jeho správanie a zvládanie podobných situácií aj v budúcnosti.

Rozprávajte sa s dieťaťom o nástupe do škôlky a nijako mu to neidealizujte, ani z toho nerobte strašiaka. Je normálne, že má obavy, aj vy ich predsa máte, dôležité je ho ubezpečiť, že všetko dobre dopadne. Pokiaľ dieťatko ešte dobre nerozpráva, všímajte si jeho správanie a skúste zistiť, čo by mu pomohlo cítiť sa lepšie a istejšie. Škôlka a pocity z nej sú pre dieťa pomerne abstraktné pojmy, o ktorých sa mu môže ťažko hovoriť, pomôcť môžu obrázkové knihy či hra „na niečo“ – v tomto prípade na škôlku. Behom striedania rolí dieťa – rodič – učiteľ si na predstavu škôlky skôr zvyknete a pomôžete dieťaťu lepšie chápať, čo ho v škôlke čaká a na čo všetko sa môže tešiť.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia