Kategórie
 
 
 
 
 
 

Spánok dieťaťa v závislosti od veku: Čo všetko sa mení?

Spánok dieťaťa v závislosti od veku: Čo všetko sa mení?

Spánok dieťaťa je prioritou väčšiny rodičov. To, aby bábätko dobre spalo, aby malo správne spánkové návyky a aby nechalo spať aj rodičov, je skrátka kľúčovým aspektom rodičovstva. Kvalita a dĺžka spánku sa však vyvíja a odlišuje, deti spia inak a majú iné potreby spánku ako dospelí, a preto je mnohokrát také náročné vzájomne sa zosúladiť.

Ako sa mení a vyvíja spánkový cyklus dieťaťa v závislosti od veku? Koľko má spať dojča a koľko batoľa? Prinášame vám veľký prehľad, ako by mali spať deti v rôznom veku.

 

Spánok v závislosti od veku

Optimálna dĺžka spánku patrí k často diskutovaným témam. Príliš dlhý, rovnako tak ani prikrátky spánok nie sú pre telo prospešné. Je však nutné zdôrazniť, že dĺžku spánku ovplyvňuje životný štýl, zdravotný stav a predovšetkým vek. Zatiaľ čo priemerná doba spánku u dospelého človeka by sa mala pohybovať okolo 8 hodín, s pribúdajúcim vekom sa spánok skracuje. Čo sa novorodencov týka, nie je nič neobvyklé, ak prespia denne aj 17 hodín.

 

Koľko hodín spánku dieťa potrebuje?

Platí, že čím je dieťa staršie, tým menej spí. Avšak častokrát sa so spánkom trápia aj novorodenci, či už pod vplyvom zdravotných ťažkostí, problémov s dojčením alebo sú jednoducho slabší spáči. Koľko hodín priemerne by malo dieťa spať v závislosti od veku?

  • Novorodenci (do 3 mesiacov) – spia zhruba 14 až 17 hodín denne,
  • dojčatá (4 – 11 mesiacov) – dokážu prespať 12 – 15 hodín za deň,
  • batoľatá (1 až 2 roky) – spánkom strávia 11 až 14 hodín,
  • predškoláci (3 – 5 rokov) – denne spia 10–13 hodín,
  • školáci (6 až 12 rokov) – spia zhruba 9 až 11 hodín denne,
  • tínedžeri (13 – 18 rokov) – priemerne spia 8 až 10 hodín.

Z toho jasne vyplýva, že čím je dieťa staršie, tým spí kratšie a jeho spánok je ľahší. Preto sa s vekom v noci častejšie budí a má nepravidelné spánkové cykly.

 

Správne spánkové návyky u detí

Kvalitne spať sa je vo veľa prípadoch nutné naučiť. Je dôležité, aby si to čerství rodičia uvedomovali a nevzdávali sa, ak ich milovaný drobček nespí tak, ako by si predstavovali. Spánkovú hygienu by sme mali deťom nastavovať od útleho detstva, nakoľko novorodenci, ale aj staršie dojčatá a batoľatá potrebujú nielen nočný, ale aj denný spánok. To bez pravidelného režimu nepôjde, preto pomáha, ak si doma čo najskôr nastavíte jasné pravidlá a snažíme sa ich držať bez výnimky. Ako na to?

S večernou rutinou je najlepšie začať zhruba 30 minút pred uložením dieťaťa do postele. Začnite tým, že:

  • vypnete televíziu, tablety a všetky ďalšie elektronické zariadenia v domácnosti, 
  • v detskej izbe dobre vyvetrajte, 
  • nasleduje večerný kúpeľ a hygienaumývanie zúbkov
  • po uložení dieťaťa do postieľky je dobré mu na upokojenie prečítať rozprávku, prípadne sa s ním trochu pozhovárať, ak ide o väčšie dieťa,
  • rozlúčte sa pusou na dobrú noc a zhasnite.

Niektorým detičkám pomáha lepšie zaspať tlmené svetielko, ktoré ich zbaví strachu zo samoty a úplnej tmy. Dostupné sú lampičky v tvare zvieratiek či obľúbených postavičiek, ktoré sa po polhodinke či inom časovom intervale automaticky vypnú.

Významnú rolu pri dobrom spánku detí zohráva aj vhodná posteľ. Aby deti spali hlbokým spánkom, potrebujú kvalitný matrac a rošt. U menších detí môžete matrac doplniť chráničom, ktorý eliminuje nočné pomočovanie či iné nehody. Zároveň vyberajte posteľ správnej veľkosti a výšky, aby dieťatku nehrozil pád z postele.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia